Da bismo nastavili sa postavkom i razumevanjem zidova u Revit-u, fokusiraćemo se na razliku između sistemskih porodica i komponentnih porodica, kao i na način kako postaviti zidove koristeći različite opcije. Evo nekoliko ključnih tačaka:
Razlika između sistemskih porodica i komponentnih porodica:
Sistemske porodice su elementi koje Revit generiše tokom modeliranja, poput zidova, podova i krova. Ovi elementi ne mogu biti sačuvani kao zasebne datoteke van projekta, jer su integralni deo sistema.
Komponentne porodice su samostalni elementi poput nameštaja ili rasvete. Mogu se kreirati u Revit-u, ali se takođe mogu sačuvati kao zasebne datoteke (RFA) i koristiti u različitim projektima.
Postavljanje zidova:
Kada kreirate zid, prvi korak je da izaberete tip zida iz palete svojstava. Postoji nekoliko kategorija zidova, uključujući osnovne zidove, zidne zavese i složene zidove (stacked walls).
Aktiviranjem opcije "Chain" omogućava vam da dodajete zidne segmente u lancu bez ponovnog odabira alatke za zidove svaki put.
Parametar "Location Line" određuje gde se nalazi linija zida (npr. sredina zida, spoljašnje lice), što je važno za određivanje gde će se zid smestiti u odnosu na ostale elemente.
Visina zidova:
Svaki zid ima osnovno ograničenje koje definiše na kojem nivou započinje. Takođe možete postaviti "Top Constraint" (gornje ograničenje) da povežete zid s nekim od nivoa u modelu.
Ako zid nije povezan sa nivoima, možete postaviti njegovu visinu na apsolutnu vrednost.
Kreiranje novih tipova zidova:
Možete lako dodavati nove tipove zidova prema potrebama projekta, što omogućava veliku fleksibilnost u dizajnu.
Kroz ove korake, možete efikasno upravljati zidovima u Revit-u i osigurati da su svi elementi pravilno usklađeni i funkcionalni u okviru vašeg projekta.
Na primer, imam jednostavnu zgradu sa četiri zida. Kada pređem u 3D prikaz, možete videti instance zidova. Hajde da napravimo otvor u zidu.
U tlocrtu pronađite alat za otvore zidova u meniju arhitekture, u panelu za otvore. Izaberite ga, zatim izaberite zid. Kliknite da postavite početnu i krajnju tačku za otvor, a otvor će zatim biti kreiran. Kada se vratim u 3D prikaz, možete videti novi otvor u zidu. Takođe možete kreirati otvore direktno u 3D.
Da biste to uradili, ponovo izaberite alat za otvore u zidovima, kliknite na zid, a zatim izaberite početne i suprotne dijagonalne tačke za oblik koji želite. Nakon što kreirate otvor, možete prilagoditi njegove osobine kao i druge elemente u Revit-u.
U prikazu elevacije možete videti otvorene prozore. Kada izaberete jedan, paleta osobina pokazuje njegove parametre, uključujući gornje pomeranje, donje pomeranje, donju i gornju ograničenja. Trenutno su postavljeni u odnosu na nivo nula, definišući visinu otvora. Možemo postaviti donje ograničenje na nivo nula sa nulom pomeranja i gornje ograničenje na nivo jedan, koristeći nivoe modela za kontrolu otvora.
Možete ručno prilagoditi visinu i širinu otvora unutar prikaza. Za kreiranje vrata i prozora, Revit ima posebne alate koje ću uskoro objasniti.
Alat za otvore zidova je posebno koristan za male otvore, kao što su za instalacije ili strukturne grede koje treba da prođu kroz zid bez sukoba s njim. Na primer, ako postoji spušteni plafon i zajednički zid, možda biste želeli da napravite mali otvor za ventilaciju ili cevi kako biste izbegli konflikte.
Comments