model poznat kao "Nivoi iskustva" (NLP)

 Neurolingvističko programiranje (NLP) koristi model poznat kao "Nivoi iskustva" ili "Nivoi učenja", koji se često pripisuje Robertu Diltsu. Ovi nivoi pomažu u razumevanju kako ljudi doživljavaju svet i kako se formiraju njihovi identiteti, uverenja i ponašanja. Evo kratkog pregleda tih nivoa:

  1. Okruženje
  2. Ponašanje
  3. Sposobnosti
  4. Uverenja i vrednosti
  5. Identitet
  6. Duhovnost (ili misija)


Okruženje: Ovaj nivo se odnosi na fizičko okruženje u kojem se nalazimo. Uključuje ljude s kojima komuniciramo, situacije u kojima se nalazimo i kontekst u kojem delujemo.

Ponašanje: Ovaj nivo se fokusira na konkretne akcije i ponašanja koja preduzimamo. Uključuje kako se ponašamo u određenim situacijama.

Sposobnosti: Ovaj nivo se odnosi na naše veštine, sposobnosti i kapacitete koje koristimo u svom ponašanju. To su znanja i veštine koje poseduju ljudi.

Uverenja i vrednosti: Na ovom nivou se nalaze naši sistemi uverenja i vrednosti koji utiču na to kako interpretiramo svet. To su naši principi i standardi prema kojima donosimo odluke.

Identitet: Ovaj nivo se odnosi na to ko smo kao pojedinci. Uključuje našu samosvest, identitet i kako se vidimo u svetu.

Duhovnost (ili misija): Najviši nivo, koji se odnosi na naše mesto u širem kontekstu, uključujući životne svrhe, misije ili duhovne vrednosti. Ovaj nivo se fokusira na to kako doprinosimo društvu i svetu oko nas.

Ovi nivoi su često prikazani kao hijerarhijska struktura, gde svaki nivo utiče na sledeći. Razumevanje ovih nivoa može pomoći pojedincima u ličnom razvoju, komunikaciji i promeni ponašanja.


Comments